Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf Plak Tedavisi, diş görünümünden memnun olmayan fakat diş teli takmak istemeyen kişilerin tercih ettiği en ideal ve en estetik diş tedavi yöntemidir. Esasında ortodontik bir tedavidir, tek farkı diş teli takmadan dişlerin düzenlenmesine imkân sağlamıştır. Son dönemlerde teknolojideki gelişmelere paralel olarak daha sık gündeme gelmeye başlamıştır ve klasik tedavi yöntemlerine nazaran tercih edilir hale gelmiştir.

bursa şeffaf plak, şeffaf plak bursa, bursa şeffaf plak tedavisi, şeffaf plak tedavisi bursa, görünmez tel tedavisi bursa, bursa görünmez tel tedavisi
Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Yanlış çene kapanışlarında, çapraşık diş pozisyonlarında ve dişlerin düzgün bir şekilde dizilimlerinin olmadığı durumlarda uygulanan ortodontik tedaviler, teknolojideki gelişmeler sayesinde çeşitlenmektedir. Uzun süredir klasik tedavi yöntemi olarak bilinen diş teli tedavisinin yerine kullanılmaya başlayan ve telsiz ortodontik tedavi olarak ta bilinen şeffaf plak tedavisi yenilikçi ve modern tedavi usulleri arasında yer almaktadır.

bursa şeffaf plak, şeffaf plak bursa, bursa şeffaf plak tedavisi, şeffaf plak tedavisi bursa, görünmez tel tedavisi bursa, bursa görünmez tel tedavisi

Şeffaf Plak tedavisi, kimi zaman rahatsızlık hissi uyandıran diş teli tedavisine gerek kalmadan görünümünde hoşnutsuzluk barındıran dişlerin ağrısız ve acısız bir şekilde ideal görünüme kavuşmasını sağlıyor.

Şeffaf plak tedavisini tercih eden hastalara sağladığı birçok avantaj ve kullanım kolaylığı münasebetiyle hekimler tarafından önerilen hastalar tarafından da gönül rahatlığıyla tercih edilen bir yöntemdir.

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Şeffaf plak tedavisinin kullanıldığı ortodontik bozukluklar çeşitlilikler göstermektedir. Çene kapanışlarındaki bozukluklar ve çapraşık diş pozisyonlarında sıklıkla kullanılmakla beraber çene genişletilmesi operasyonları ile aralıklı diş rahatsızlıklarında da tercih edilmektedir.
Şeffaf plak tedavisi uygulanmaya başladığı ilk günlerden bu yana kendi içinde gelişme göstermiş ve artık basit tedavilerin yanı sıra kompleks durumların tedavisinde de tercih edilir hale gelmiştir.

 • Sınıf II kapanışlar,
 • İlerlemiş overjet,
 • Açık ve derin kapanışlar,
 • Orta ve hafif seviyede olan sınıf III kapanış tedavilerinde oldukça yüksek oranda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Şeffaf plak tedavisinin uygulanmasının uygun olmadığı değerlendirilen durumlarında olduğunu belirtmekte fayda var.

 • Diş eti sağlığı yeterince iyi olmayan hastalarda,
 • Diş boyutunu çok küçük olan hastalarda,
 • Şeffaf plak üreten firmaların belirlediği diş hareket sınırlarının çok ötesinde hareket olması gereken durumlarda,
 • Ortognatik cerrahi hastalarda şeffaf plak tedavisi uygulaması çoğunlukla önerilmemektedir.
Şeffaf Plak Tedavisi İle Çapraşık Diş Görünümünden Kurtulmak Mümkün
Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Uzman diş hekiminin ve ortodontistin muayene ve değerlendirmesinden sonra tedavi ilk olarak ölçü alımıyla başlamaktadır. Ölçü alt ve üst çeneden alınmaktadır. Ağız içinden ve ağız dışından dişler fotoğraflandırılmaktadır. Bu esnada ağız içinden röntgende mutlaka çekilmelidir. Ölçülendirme safhası sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra alınan değerler şeffaf plak üretimi yapan firmaya iletilmektedir.

Şeffaf plak üretimleri üç boyutlu yazıcılar marifetiyle yapılmaktadır. Dişlerin haftalık muhtemel değişimleri simülasyon olarak hekim tarafından hastaya gösterilir. Tedavi bittikten sonra dişlerin beklenen nihai durumları hekim tarafından hastaya gösterilip oluru alınmasını müteakip plaklar üretilir ve hastaya teslim edilir. Plakların dişlere ilk yerleştirilmesi hekim tarafından yapılmaktadır. Sonrasında dişlerde meydana gelen gelişim, tedavideki ilerleme ve hekim tarafında belirlenen süre zarfında diğer plaklarda hastanın kendisi tarafından plan dahilinde değiştirilmektedir. Her plak değişiminde dişlerde gelişim olduğu gözlemlenir.

Şeffaf plaklar ilk takıldıkları anda ve bir süre kullanımına devam edildiği zamanlarda bir miktar sıkışmışlık hissiyatı yaratabilir. Birçok diş tedavisinde de olduğu gibi bu durum oldukça normaldir. Bu hissiyatın ağrıya dönüşmesi durumunda mutlaka diş hekimi bilgilendirilmelidir.

bursa şeffaf plak, şeffaf plak bursa, bursa şeffaf plak tedavisi, şeffaf plak tedavisi bursa, görünmez tel tedavisi bursa, bursa görünmez tel tedavisi
Şeffaf Plak Tedavisinin Diğer Ortodontik Tedavilere Göre Avantajları Nelerdir?

Şeffaf plaklarla uygulanan tedavi diğer geleneksel yöntemlerden daha konforludur. Ağız içinde tel veya herhangi bir metal bulunmadığı için batma veyahut yara oluşumu gibi durumların meydana gelmesi söz konusu değildir. Ayrıca;

 • En başarılı estetik tedavi yöntemlerinden olan Şeffaf Plak Tedavisi, herhangi bir tel, braket görüntüsü olmadan uygulanır.
 • İstenildiği takdirde kolayca çıkarılabilme avantajıyla gün içinde arzu edilen zaman aralıklarında, özel gün, toplantı ve etkinliklerde çıkartılabilir.
 • Klasik diş teli tedavisinde, diş telleri yordamıyla dişlere kuvvet uygulanır ve bu uygulama bir ay süreyle takip edilir. Uygulanan bu kuvvet konforsuzluk ve ağrı hissi oluşturur. Şeffaf plaklarda bu ağrı seviyesi en aza iner. Haftalık ya da diş hekimin uygun gördüğü periyotlardaki gözlemler neticesinde değiştirilen plaklar sayesinde ağrı seviyesi en az seviyeye iner.
 • Yemek yeme esnasında mâni bir durum oluşmamaktadır.
 • Konuşmaya engel bir durumu yoktur.
 • Yemek yerken çıkarılabiliyor olması
Şeffaf Plak Mı Diş Teli Mi Tercih Edilmeli?
 • Diş teli tedavisi esnasında yemek artıklarının, tedavide kullanılan braket ve tellerin arasında temizlik yapılmasına rağmen bir miktar kalması sebebiyle ağız ve diş sağlığı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu sebeple ağız hijyeni sağlıklı bir şekilde korunamamaktadır.
 • Şeffaf plaklar diş tellerine nazaran oldukça estetik bir görünüme sahip olduğundan dıştan bakınca nerdeyse fark edilemeyecek seviyededir.
 • Kimi durumlarda şeffaf plak tedavisi daha hızlı ve kolay sonuca ulaşabilmektedir.
 • Konuşma esnasında diş telleri dilin hareketlerini kısıtlayabildiğinden kimi sesler hatta bazen de kimi heceler eksik olarak ağızdan çıkabilmektedir. Lakin şeffaf plak tedavisinin konuşmaya herhangi bir etkisi yoktur.
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf plak tedavisi ne kadar?

Şeffaf plak kişiye özel üretilmekte ve kullanılmaktadır. Uygulanacak tedavi her hasta için ayrı ayrı olmakla beraber fiyatlandırması da aynı şekilde farklılık gösterecektir. Fiyatlandırmaya bir diğer etkende üretici firma tercihleridir. Bu hususların tamamı değerlendirildiğinde hekim tarafından gerekli tüm bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Şeffaf plak tedavisi kaç ay sürer?

Tedavi süresi hastanın şeffaf plakları istikrarlı bir şekilde kullanmasıyla doğru orantılı olmakla beraber dişlerin var olduğu pozisyona göre mutlak bir değişiklik göstermektedir. Bir süre tayini yapmak gerekirse; orta seviye de bir rahatsızlık için tedavi süresi 3 – 5 ay sürmektedir.

Şeffaf plak dişi düzeltir mi?

Şeffaf Plaklar çoğunlukla genç ve çocuklarda tercih edilmektedir ve diş teli tedavisine göre çok daha kısa sürede dişlerin düzeldiği gözlemlenmiştir.

Şeffaf plak tedavisi bittikten sonra ne yapılır?

Bütün ortodontik tedavilerde olduğu gibi şeffaf plak (invisalign) tedavisinde de bittikten sonra dişlerin iç kesimlerine çok ince koruyucu maksatlı teller takılır. Bu takılan teller kesinlikle dışarıdan görünmezler. Dişlerde herhangi bir bozulma olmaması için şeffaf plakların en az iki sene takılması tavsiye edilir.

Şeffaf dişlik ne işe yarar?

Şeffaf plaklar, ağızda yanlış dizilimi olan ve çapraşık görüntüsü olan dişlerin estetik olarak ideal görünüme sahip olmaları için metal ve porselene diş tellerinin yerine tercih edilen apareylerdir.

Şeffaf plak çene yapısını düzeltir mi?

Kişiye özel üretilen ve diş ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar sayesinde dişlerdeki mevcut çapraşıklıklar düzeltilebilmektedir.

Şeffaf plak ağrı yapar mı?

Hafif kuvvet prensibiyle çalışan bir sistem olduğu için yoğun ağrısı olmaz. Fakat plak değişimlerinde hafif bir baskı hissi oluşturur.

 BURSA DİŞ HASTANESİ

 Hayal ettiğiniz mutlu gülüşlere kavuşmak ve her türlü ağız ve diş sağlığı sorunu için Bursa Ortodonti Uzmanı P. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniğine başvurun. İhtiyacınız olan tedavi yöntemleri hakkında tüm detaylarıyla bilgi edinin.

 BURSA DİŞÇİ

 Bursa en iyi diş hekimi aramalarında sizlere sunulacak olan Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği uzman hekimleriyle sizlere en iyi hizmeti ve en uygun tedavi yöntemini sunacaktır.

BURSA DİŞ KLİNİKLERİ

 Hastaların istekleri ve en uygun tedavi yöntemlerini bir araya getiren Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği uzman hekim kadrosu, tüm hastaları her zaman iletişim halindedir. Tedavi öncesi, esnası ve sonrası safhalarında hastaların soruları ve kaygıları detaylı bir biçimde açıklamaya kavuşturulmaktadır. Bu profesyonel ilgi ve tedavi yöntemlerini sizde tecrübe edin. Aynı zamanda günün her saatinde alternatif iletişim kanallarıyla tüm hastalarla iletişim sağlanabilmekte ve soruları cevaplanabilmektedir.

BURSA ORTODONTİ KLİNİĞİ

 Mesleğinde yetkin uzman diş hekimi kadrosuyla kusursuz tedavilere imza atan Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği kalıcı çözümleriyle rakiplerinden ayrılmaktadır. Estetik gülüşünüzden ödün vermeyin.

 BURSA DİŞ DOKTORU

 İdeal gülüşünüze Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği ile ulaşın. Modern ve güncel uygulamalar içeren kusursuz tedavilerle bu farkı yaşayın.

 Ortodonti başta olmak üzere tüm branşlarda profesyonel tedaviler sunan Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ Ortodonti Kliniği kullandığı yenilikçi ve modern ekipmanlarla hastalarının konforunu en üst seviyeye çıkarıyor.
Kişiye has tedavi süreçleri uzman hekimler tarafından planlanmakta ve özel tedavi süreçleri takip edilmektedir.
Hastalarının olumlu dönütleri sayesinde Bursa Diş Doktoru aramalarında ilk sırlardaki yerini almıştır.

clock-icon-75x75
Çalışma Saatleri
Salı - C.tesi: 09:00 - 18:00
Pazar-Pazartesi: Kapalı
fingerprint-icon-psd-75x75
Hakkımda

Prof. Dr. Bülent BAYDAŞ akademik hayatına Bursa Uludağ Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında "Profesör Doktor" olarak devam etmektedir.