Project Description

Dijital Ortodonti

Dijital ortodonti, klasik diş muayeneleri ile tespit edilemeyen rahatsızlıkların daha kolay ve net bir şekilde tespit edilmesinin sağlayan ve sonrasında yapılabilecek olan çene cerrahisi, ortodonti ve implant tedavilerini rahatlatan modern görüntüleme yöntemleridir.

Dijital Ortodonti Nedir?

Teknolojinin ivmelenerek gelişmesiyle beraber diş hekimliği uygulamaları da bu gelişim rüzgarını yakından takip etmekte ve uyum sağlamaktadır. Bu sebeple de tedavi süreleri eskiye nazaran kısalmıştır. Dijital ortodonti sayesinde kişiye özel olarak üretilen braket ve plak gibi ürün ve apereyler daha hızlı ve kolay bir şekilde üretilmeye başlanmıştır.

Dijital Ortodonti Hangi Durumlarda Uygulanır?

Daha ilk randevuda hastalar tedavi sonrasında nasıl bir gülüşe ve görünüşe sahip olabileceklerini simülasyon teknolojisi sayende deneyimleyebilmektedirler. Bu üç boyutlu simülasyonlar dişlerin nasıl ve ne şekilde hareket ettiğini adım adım gözler önüne serebilmekte ve süreç analizlerini değerlendirebilmektedir. Bu tür bir kolaylık da hastalara ve hekimlere daha iyi bir teşhis, daha ideal ve daha kusursuz bir tedavi süreci planlaması şansı vermektedir.

Dijital Ortodonti Neden Tercih Edilmelidir?

Dijital tercihler ve teknikler ortodontik tedavilerin planlama ve üretim safhalarında aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Hassas ve kusursuz ölçümler yapabilme imkân ve kabiliyeti sunan dijital ortodonti, bu vesileyle saha sağlıklı ve kesin sonuçlu tedavi olanakları sağlamaktadır. Henüz tedavinin en başında, tedaviye başlanan gün, tedavi sonrasında nasıl bir görüntüye sahip olunacağını hastaya sunabilmek ve bu süreci yönetmek dijital ortodontinin en önemli faydalarındandır.

 
Dijital Ortodontinin Avantajları Nelerdir?

Günümüz dijital dünyasında kullanımı çok daha fazla talep gören dijital ortodontinin avantajları oldukça fazladır. Tüm tedavi süreci, ilk muayeneden son güne kadar olan süreç üç boyutlu olarak simule edilebilmektedir. Bu simülasyon sayesinde dişlere yapılacak müdahalenin ne olduğu ve sonrasında ne gibi değişiklikler meydana geldiği üç boyutlu bir şekilde gözler önüne serilebilmektedir. Dijital ölçüm cihazları sayesinde örneğin şeffaf plaklar kusursuz bir ölçüde ağızlardaki yerini alabilmektedir.

Dijital ortodonti hastanın tedavi sonrası beklenmeyen bir durumla karşı karşıya kalmasına müsaade etmeden süreçlerin ilerlemesine olanak sağlamakta bu sayede de hem hastanın hem de hekimin zaman tasarrufu yapmasını kolaylaştırmaktadır.

Kazanılan bu zamanlar daha kusursuz tedavi süreçleri anlamına gelmektedir. Daha güvenilir kontroller ve sonucun ne olduğunun kestirilebildiği işlemler demektir. Deneme yanılma gibi bir durumun olmaması hastalarında güven duygusunu perçinleyecektir.

Dijital Ortodonti Mi Klasik Ortodonti Mi Tercih Edilmelidir?

Ortodontik tedavilerin dijitalleşmesi olarak da adlandırılan dijital ortodonti teknolojinin nimetlerin en üstün seviye de faydalanmayı hedeflemiştir. Kullanılan teknolojik ürün ve yazılımlar sayesinde daha az diş hekimi kontrolüyle daha hızlı ve kesin sonuçlu tedavileri mümkün kılar hale getirmiştir. Klasik ortodontik tedavilerle kıyaslandığında dijital ortodonti tedavilerinin avantajları şu şekilde sıralanabilir;

Dijital görüntüleme metotlarıyla daha doğru ve daha net bir şekilde diş ve çene problemleri görülebilmektedir.
Dijital ortodonti hasta takip ve değerlendirme sürecinin hızlanmasına katkı sağlamaktadır.
Dijital ortodonti de kullanılan yazılımlar ve kontrol mekanizmaları hata yapma ihtimallerini en aza indirmektedir. Bu sayede daha doğru ve kusursuz tedavi süreçleri sürdürülebilmektedir.

Üç boyutlu dijital tomografi cihazlarının kullanımı hastanın ağız içini tüm detayları ile görüntülemekte ve baştan sona kadar bir bütün olacak şekilde tedavi planlanmasını sağlamaktadır.

Üç boyutlu yazıcılar marifetiyle üretilen şeffaf plaklar klasik yöntemde kullanılan diş tellerinde daha konforlu ve daha kullanışlıdır. Ağzı hijyeni açısından da oldukça üstün ve kolaylıkları buluna şeffaf plak kullanımı dijital ortodontinin en büyük kazanımlarındandır.

Dijital ortodonti tedavisinde simülasyon teknikleri kullanılarak, klasik tedavilerde rastlanan sürpriz sonuçların oluşmasına mahal verilmemektedir böylece hekim ve hasta zaman tasarrufu yapmaktadır.

Dijital arama cihazları sayesinde alınan kusursuz ölçüler neredeyse ikinci bir kontrole gerek duyurmayan üretimler yapmaktadır. Bu tür hızlı ve güvenli işlemler hem hasta hem de hekim için oldukça faydalıdır. Bu sayede kazanılan zaman yaşam konforu için kıymetlidir.